Preskočiť na obsah

Rôzne

Archív dokumentov uverejnených obcou Rimavské Janovce.

Nadpis

Zverejnené

Prílohy

Popis

„Realizované s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky“

Názov Projektu :                        Zastrešenie kríža na Jánošíkoch (časť obce)

Prijímateľ: Obec Rimavské Janovce

Poskytovateľ: Úrad vlády Slovenskej republiky

Zmluva: ZMLUVA O POSKYTNUTÍ DOTÁCIE č. 2024/986 podľa § 3 ods. 2 Výnosu Ministerstva financií Slovenskej republiky

Výška poskytnutej dotácie: 14 000 €

Predmet a cieľ projektu:
Projekt rieši revitalizáciu modlitebného miesta v miestnej časti Jánošíky vybudovanie zastrešenia kríža, oplotenie, odvodnenie, pokladenie zámkovej dlažby. V návrh projektu rieši zastrešenie kríža dreveným krovom, osadeným na nosných stĺpoch. Základom sú základové pätky. Krytina je keramická bobrovka. Podkrovné žľaby sú navrhované z oceľového plechu. Projekt navrhuje zámkovú dlažbu a oplotenie .

Cieľom projektu  je zabezpečenie miesta oddychu aj pre občanov z miestnych častí. Tento projekt rieši miesto ( srdce) stretávania a odovzdávania si skúseností a rád obyvateľov si navzájom, čo rieši vzájomnú harmóniu s spolunažívaní v tejto časti obce.

Fotografie pred a počas realizácie projektu:

„Realizované s finančnou podporou Úradu vlády Slovenskej republiky“

Prílohy

Popis

Kód projektu: 401406DJR4

Názov projektu:

Zavedenie miestnych občianskych a preventívnych služieb v obci Rimavské Janovce

Cieľom predkladaného projektu je posilnenie aktivizmu, podpora komunitného rozvoja, zabezpečenie bezpečnosti občanov, života a majetku, zníženie páchania protispoločenských konaní, udržiavanie verejného poriadku v obci, eliminácia občianskych stretov, ochrana poriadku a životného prostredia v lokalite, kde žijú obyvatelia MRK a to prostredníctvom MOPS.

Aktivity na splnenie cieľov:

– ochrana života, zdravia a majetku prostredníctvom informačno-preventívnych aktivít,

– ochranyadetí a mládeže pred negatívnymi javmi,

–  ochrana životného prostredia a zlepšovanie kvality života v obci,

– ochrana verejného poriadku a bezpečnosti osôb,

– podpora senzibilizácie verejnosti v oblasti zbližovania komunít a budovania dobrých susedských vzťahov,

– vzdelávanie členov MOaPS.

MOPs bude zabezpečovať  nasledovné činnosti:

  • monitorovanie a zabezpečenie bezpečnosť detí, hlavne počas ich odchodu do školy a zo školy, zabezpečenie bezpečného prechodu školopovinných detí cez cestu a upozorňovanie detí na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky, predovšetkým v súvislosti s pohybom po komunikácii a prechodom cez cestu;
  • dohliadanie na ochranu verejného a súkromného majetku pred poškodzovaním a znečisťovaním životného prostredia (znečisťovanie spoločných priestorov v bytových domoch, vandalizmus, t. z. úmyselné poškodzovanie verejno-prospešných zariadení…);
  • upozorňovanie na protispoločenskú činnosť a protiprávne konanie páchateľa a následne oznamovanie danej skutočnosti (skutok, následky a pod.) príslušnej inštitúcii, ktorá má riešenie danej skutočnosti v kompetencii;
  • kontrola pohybu a miesta stretávania sa maloletých detí a mládeže vo večerných hodinách bez prítomnosti rodičov (napr. cintorín, športoviská,…);
  • účasť a pomoc (po predchádzajúcej dohode so starostom/starostkou obce) pri zabezpečovaní a organizácii kultúrnych a športových podujatí a podujatí organizovaných obcou alebo obyvateľmi;
  • monitorovanie a predchádzanie vzniku konfliktu v rámci MRK, ako aj medzi MRK a väčšinovým obyvateľstvom;
  • poskytovanie pomoci hliadke Policajného zboru SR a obecnej polície;
  • dohliadanie nad poriadkom a bezpečnosťou v obci.
  • Vykonávanie v spolupráci s miestnou samosprávou preventívnych opatrení, ktoré prispievajú k ochrane životného prostredia.

Členovia MOaPS budú povinní počas realizácie projektu absolvovať minimálne 2 vzdelávacie aktivity do 12 mesiacov od podpisu Zmluvy o NFP. Školenia budú v nasledovných oblastiach:

– prevencia kriminality (vybrané skutkové podstaty Zákona o priestupkoch (Zákon č. 372/1990 Zb.), Trestného zákona (Zákon č. 300/2005 Z. z.), Zákona o cestnej premávke (Zákon č.8/2009 Z. z.) a iných záväzných právnych predpisov, identifikácia obetí protiprávneho alebo trestného konania, identifikácia protispoločenskej činnosti, základy a spôsob dokumentácie zistených skutočností, používanie donucovacích prostriedkov, obchodovanie s ľuďmi, práca so zraniteľnými osobami ako napríklad týrané ženy, deti alebo obete protiprávnych/trestnoprávnych konaní a pod.) v rozsahu 8 hodín/člen MOaPS.

– kvalita a ochrana života, zdravia a životného prostrediaseparovanie odpadov a odpadové hospodárstvo (zahŕňajúc správne nakladanie s odpadom, dôsledky nesprávneho nakladania s odpadom na životné prostredie a zdravie obyvateľov, recyklácia a jej význam, základy cirkulárnej ekonomiky, prevencia pred vznikom požiarov, vykurovanie tuhým palivom a jeho (ne)správne používanie, následky vykurovania na obyvateľov a možné alternatívy k tuhým palivám, využívanie biomasy, vplyv čiernych skládok na zdravie obyvateľov, protiprávnosť daného konania, ochrana zvierat, týranie zvierat alebo neadekvátne zaobchádzanie so zvieraťom a pod.) v rozsahu 8 hodín/člen MOaPS.

 Realizované aktivity  budú mať priamy dopad nielen na obyvateľov MRK ale aj na ostatných obyvateľov obce. Aktivity, prevažne v oblasti vzdelávania pracovníkov budú prebiehať v úzkej spolupráci s okolitými obcami, ako Jesenské, Hostice, Hodejov a pod.

Obec v spolupráci s Úradom práce sociálnych vecí a rodiny v Rimavskej Sobote, uskutoční výber štyroch  vhodných kandidátov na vykonávanie služby MOaPS v obci Rimavské Janovce, z toho dvoch z radov MRK, pre zabezpečenie čo najvyšej transparentnosti a angažovanosti. Vybraní pracovníci zabezpečujúci činnosti MOaPS budú pracovať na plný pracovný úväzok, budú splňať štandardné odborné a vzdelanostné požiadavky pre pracovníkov MOPS a obec bude zabezpečovať všetky stanovené materiálne a technické potreby. Požiadavky na zamestnanca na pozícii MOPS: zamestnanec  vo veku nad 18 rokov, zamestnanec nesmie byť právoplatne odsúdený za: • trestný čin podľa „1. hlavy Trestné činy proti životu a zdraviu“ Trestného zákona č.300/2005 Z.z. a • akýkoľvek zločin v zmysle Trestného zákona č.300/2005 Z.z.. Členovia MOPS budú pri výkone svojej činnosti disponovať minimálne nasledovným vybavením: preukaz člena MOPS,  reflexnú vesta resp. reflexné prvky, baterku, zastavovací terč (pre zabezpečenie prechodu cez vozovku). Obec  má zabezpečenú miestnosť pre MOPS. Členovia hliadky budú mať v prípade potreby možnosť využívať technické vybavenie obecného úradu s prístupom na internet.

Realizáciou projektu budú naplnené dané merateľné ukazovatele:

  • PO014 Počet podporovaných orgánov verejnej správy alebo verejných služieb na národnej, regionálnej alebo miestnej úrovni: 1
  • PO129 Počet zamestnancov poskytujúcich asistenčné služby: 2
  • PO130 Počet zamestnancov z MRK poskytujúcich asistenčné služby: 2
  • PR094 Počet hodín pri poskytovaní asistenčných a preventívno-informačných služieb: 15 936 hod. Spôsob výpočtu: 4* plný uväzok* 160 hod*30 mes

Administratívne a finančné zabezpečenie   projektu budú zabezpečovať interní pracovníci obecného úradu, ktorí už majú reálne skúsenosti s realizáciou projektov: napr. Aktivačné práce v obci, poskytovanie a rozšírennie sociálnych služieb v obci, ako aj budovanie kanalizácie a vodovodu a mnohé ďalšie. Na pokrytie financovania miezd a materiálnych výdavkov obec použije prostriedky z NFP. Ostatné administratívne, legislatívne aj finančné náležitosti obec zrealizuje vo vlastnej réžii, s vlastnými pacovníkmi obecného úradu. Predložený zámer je plne v súlade so schváleným PHR obce Rimavské Janovce, so strategickými dokumentmi UMR okresu Rimavská Sobota,  je plne v súlade a dodržiava podmienku dodržiavania zásady “ výrazne nerušiť“ (DNSH), ako aj princípy desegregácie, degetoizácie, degotoizácie a destigmácie. Taktiež bude dodržiavať Horizontálne princípy rovnosti mužov a žien a nediskriminácii.

Podmienky súladu projektu s princípmi desegregácie, degetoizácie a destigmatizácie“ (princípy 3D):

V projekte sa budú realizovať aktivity smerujúce k desegregácii, degetoizácii a destigmatizácii, a to nasledovne:

1. Naplnenie princípu degetoizácie:

Prostredníctvom MOaPS zabezpečíme zastavenie gradácie sociálneho vylúčenia osôb MRK. Členovia hliadky budú dohliadať nad ochranou verejného poriadku, súkromného a verejného majetku, detí a mládeže pred negatívnymi javmi,  životného prostredia a plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky. Tým, že sa členovia MRK ale aj obyvatelia nepatriaci do MRK budú cítiť bezpečnejšie, bude to mať pozitívny vplyv na sociálne vylúčenie MRK. Edukácia obyvateľov z rómskej komunity v oblasti ochrany životného prostredia, triedenia odpadu umožnia obyvateľom MRK zmenu správania voči okoliu a životnému prostrediu. To napomôže, aby majorita pozitívnejšie vnímala správanie MRK.

Deti z MRK budú vďaka činnosti MOPS lepšie dodržiavať povinnú školskú dochádzku. Vďaka kvalitnému predškolskému vzdelávaniu nájde cieľová skupina v obci miesto, kde budú prijatí a kde ich nikto nebude odsudzovať, stigmatizovať ani ohrozovať.

Vďaka činnosti MOaPS sa tak postupne zmení charakter „osady“ na normálnu časť obce.

2. Napĺňanie princípu desegregácie:

Prvú dimenziu tvorí priestorová segregácia medzi budovami (tzv. fyzická segregácia), a druhú segregácia v prístupe k službám a právam (štrukturálna segregácia).

Realizácia projektu umožní zníženie segregácie k prístupe k službám a právam.

Členovia MOaPS zvyšujú ochranu obyvateľov rómskej komunity ako aj obyvateľov, ktorí do danej komunity nepatria. Zmiešanie obyvateľov z marginalizovanej komunity s ľuďmi mimo tej komunity (napr. pri spoločenských a kultúrnych aktivitách) je vďaka ich činnosti bezpečnejšie.

Uprednostňované by pritom mali byť riešenia, ktoré v najväčšej možnej miere podporujú styky medzi členmi marginalizovanej komunity a ostatnými občanmi lokality.

3. Napĺňanie princípu destigmatizácie:

Osoby z MRK sú často stigmatizované na základe reálnych alebo domnievaných foriem správania sa (ako je vyhadzovanie odpadkov do prírody, netriedenie odpadu, nestaranie sa o osobnú hygienu, záškoláctvo, agresívne správanie, neochota zamestnať sa…).

Činnosť MOaPS sa zameriava hlavne na predchádzanie poškodzovania majetku a zdravia obyvateľov MRK ako aj ostatných obyvateľov obce, ochrana detí a mládeže pred negatívnymi javmi. (kontrola pohybu maloletých detí  v neskorých nočných hodinách bez prítomnosti rodičov, kontrolu miest stretávania sa detí a mládeže vo večerných hodinách hlavne na športoviskách a cintoríne, kontrolu maloletých a mladistvých na miestach kde sa podávajú alkoholické nápoje a iné návykové látky, kontrola školopovinných detí, ktoré sa zdržiavajú v obci počas vyučovania a zisťuje príčiny ich neúčasti na vyučovaní,…). Taktiež zabezpečuje aj ochranu plynulosti a bezpečnosti cestnej premávky a  ochrana životného  prostredia, ktorá spočíva hlavne v nahlasovaní čiernych skládok, upozorňuje na zákaz vypaľovania trávnatých a lesných porastov, ohlasovanie požiaru, upozorňuje na stavby bez stavebného povolenia a poskytuje základné informácie v oblasti prevencie a ochrany životného prostredia. Členovia MOaPS ukazujú, že aj obyvatelia z MRK, majú chuť pracovať a podporovať pozitívny rozvoj komunity. Toto všetko mení správanie obyvateľov MRK, tak aby bolo prijateľnejšie pre majoritné obyvateľstvo. Znižuje sa tým stigmatizácia osôb z MRK.

Realizácia projektu teda napĺňa všetky kritéria komplexnosti 3D.

Zabezpečenie napĺňania horizontálnych princípov:

1. Rovnosť mužov a žien a nediskriminácia

Ako osoby mužského pohlavia, tak aj osoby ženského pohlavia budú mať rovnaký prístup k príležitostiam a výhodám projektu. Začleníme hľadisko rodovej rovnosti pri plánovaní jednotlivých aktivít projektu. V rámci projektu nebudú zvýhodňované osoby na základe pohlavia, bude uplatňovaná rovnosť pohlaví a rovnosť príležitostí. Tento princíp bude platiť v oblasti riadenia projektu, realizácie projektu – vyhľadávaní členov MOaPS a počas obdobia udržateľnosti projektu. Podporíme tak hlavný cieľ HP Rovnosť mužov a žien – zníženie horizontálnej a vertikálnej rodovej segregácie v odvetviach hospodárstva. Realizácia projektu podporí aj hlavný cieľ HP Nediskriminácia. Zabezpečí sa rovnosť príležitostí v prístupe a vo využívaní služieb, ktoré MOaPS poskytuje.

Daný princíp bude uplatňovaný tak, aby nedochádzalo k vylučovaniu ľudí na základe rodu, veku, rasy, etnika, zdravotného postihnutia a pod. a to nasledovným spôsobom:

  1. pri výbere zamestnancov v rámci realizácie projektu bude dodržaný princíp rovnosti mužov a žien a nediskriminácia a tieto princípy budú zohľadnené v podmienkach na výber zamestnancov,
  2. pri zadávaní podmienok verejného obstarávania nebudú podmienky definované tak, aby mohlo dôjsť k nerovným príležitostiam pri výbere dodávateľa (napr. horšie možnosti pre etnické menšiny, osoby so zdravotným postihnutím) a aby nedochádzalo k nerovnakému zaobchádzaniu pri finančnom ohodnotení (nerovné odmeňovanie za rovnakú prácu na základe pohlavia alebo príslušnosti k akejkoľvek znevýhodnenej skupine osôb),
  3. pri výbere osôb cieľovej skupiny a pri realizácii oprávnených aktivít nedochádzalo k diskriminácii na základe rodu alebo príslušnosti k akejkoľvek znevýhodnenej skupine alebo aby nedochádzalo k znevýhodneným podmienkam pre akúkoľvek skupinu osôb,
  4. v rámci mzdového ohodnotenia oprávnených zamestnancov nedochádzalo k nerovnému odmeňovaniu za rovnakú prácu na základe rodu alebo príslušnosti k akejkoľvek znevýhodnenej skupine osôb.

 Udržateľný rozvoj

Obec Rimavské Janovce rešpektuje všetky platné normy v environmentálnej oblasti. Neboli voči nej uplatnené žiadne ekonomické alebo fiškálne nástroje podľa uplatňovania zásady „znečisťovateľ platí“.

Projekt podporuje „zelený aspekt“ a to tým, že vyškolení členovia MOaPS budú:

  • upozorňovať na dôsledky nesprávneho nakladania s odpadom na životné prostredie a zdravie obyvateľov MRK;
  • podporovať obyvateľov v recyklácii odpadu a oboznamovať s jej významom (názorné príklady o jednotlivých triedených zložkách komunálnych odpadov, ktoré sú povinne triedenými zložkami komunálnych odpadov (papier, plasty, sklo, kovy a viacvrstvové kombinovane materiály na báze lepenky – tzv. tetrapacky) s ukážkami konkrétnych druhov odpadov, ktoré patria pod jednotlivé triedené zložky, a s potrebou príkladov odpadov, ktoré nepatria do zberných nádob určených na triedené zložky komunálnych odpadov);
  • kontrola, osveta a edukácia obyvateľov MRK zameraná na zákaz spaľovania komunálnych odpadov na voľnom priestranstve, vysvetľovanie negatívnych dopadov, zhoršovanie kvality ovzdušia a následné zdravotné riziká s tým spojené;
  • spolupracovať pri zabezpečovaní odstraňovania nelegálnych skládok s oprávneným a zodpovedným subjektom.

Súlad projektu so strategickými dokumentmi na národnej a lokálnej úrovni:

  • Charta základných práv Európskej únie
  • V rámci projektu bude žiadateľ dodržiavať všetky ustanovenia Charty základných práv Európskej únie s osobitným zreteľom na Hlavu III – Článok 21, 22 a 23 a Hlavu IV.
  • Program Slovensko 
  • Cieľ politiky alebo špecifický cieľ FST:
  • v rámci špecifického cieľa ESO4.10. Podpora sociálno-ekonomickej integrácie marginalizovaných komunít, ako sú napríklad Rómovia
  •  v súlade s odôvodnením, že akcie sa budú zameriavať a napomáhať k implementácii komplexného integrovaného prístupu v 60 lokalitách MRK, v rámci ktorého je nevyhnutné zamerať sa na celé sídelné komunity a podporiť tak vzájomné učenie sa, desegregáciu a súdržnosť komunity.
  • Stratégia rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030
  • Prioritná oblasť ZAMESTNANOSŤ
  • Globálny cieľ: Zlepšiť zamestnateľnosť a zvýšiť zamestnanosť Rómov, špecificky MRK, vytváraním možností vedúcich k ich uplatneniu sa na trhu práce.
  • Čiastkový cieľ 1: Zabezpečiť pre MRK rovnaké príležitosti, zvýšiť potrebné zručnosti a získať praktické skúsenosti na prechod zo vzdelávania na trh práce.
  • Čiastkový cieľ 2: Zvýšiť účinnosť, kvalitu poskytovania a rozšíriť dostupnosť verejných a neverejných služieb zamestnanosti a aktívnych opatrení trhu práce (AOTP) pre MRK.
  • Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja Banskobystrického samosprávneho kraja na roky 2015-2023 – projekt je v súlade s cieľmi a opatreniami daného dokumentu, konkrétne s:
  • Prioritnou oblasťou 2 Lepšia Kvalita života – služby pre ľudí, Špecifický cieľ 2.2: Podporovať sociálnu inklúziu prostredníctvom komunitne poskytovaných služieb, Opatrenie 2.3.3 Vytváranie služieb poskytovaných komunitným spôsobom – Podpora vytvárania služieb poskytovaných v teréne, v prirodzenom prostredí.
  •  ako aj Prioritnou oblasťou 1 Zdravé a adaptabilné prostredie – zelený región, Špecifický cieľ 1.4: Zlepšiť kvalitu životného prostredia, opatrenie 1.4.2 Zlepšenie systému zberu, separácie a zneškodňovania odpadu a prevencia /odstraňovanie environmentálnych záťaží.

Nakoľko projekt pomocou členov MOaPS poskytuje asistenčné služby v obci s prítomnosťou MRK, v súčinnosti s Policajným zborom SR zabezpečuje ochranu verejného poriadku predchádzaním vzniku konfliktov a prevenciu protiprávneho správania, ochranu súkromného a verejného majetku, predchádzanie poškodzovania majetku obyvateľov MRK ako aj ostatých obyvateľov obce a verejného majetku, ochranu životného prostredia, ohlasovanie požiarov, prevenciu protiprávneho správania pri nakladaní s odpadmi, plynulosť a bezpečnosť cestnej premávky, predovšetkým v súvislosti s pohybom po komunikácii a prechodom cez cestu, tak daný projekt je v súlade s daným strategickým opatrením a napĺňa tak ciele 2 prioritných oblastí.

Prílohy

Popis

Názov projektu: Rozšírenie verejného osvetlenia v obci Rimavské Janovce

Kód výzvy: IROP-CLLD-Z799-512-001

Kód projektu: IROP-CLLD-Z799-512-001-003

Zmluva číslo: IROP-CLLD-Z799-512-001-003

Doba realizácie projektu: 1.7.2023 – 30.11.2023

Rozpočet projektu: 12 956,00 Eur

Výška NFP: 12 308,20 Eur

Spolufinancovanie: 647,80 Eur

Hlavným cieľom projektu bola rozšírenie verejného osvetlenia v obci Rimavské Janovce v záujme zvýšenia bezpečnosti obyvateľstva.  V obci  je nevyhnutné riešiť otázku bezpečnostnej ako aj  dopravno-bezpečnostnej situácie s dôrazom na ochranu nemotorových účastníkov cestnej premávky, ktorými sú nielen obyvatelia, ale aj turisti v našej obce. Bola nevyhnutná realizácia opatrení situačnej prevencie. Opatrením sme dosiahli taký stav, ktorý zabezpečil dostatočné osvetlenie obci, tak aby nedochádzalo ku kolíznym situáciám spôsobeným práve zníženou viditeľnosťou a hlavne zvýšenie bezpečnosti v tejto časti obce. Pozitívnym účinkom projektu je tiež ekonomický vplyv nakoľko nové osvetlenie má nižšiu  spotrebu elektrickej energie.

Práce na optimalizáciu pouličného osvetlenia previedla firma DUG school security, s. r. o. z Rimavskej Soboty. Práce boli prevedené v mesiaci Október 2023.

Projekt bol realizovaný  cez MAS Cerovinu, o. z., predfinancovanie je z vlastných zdrojov obce.

Prílohy

Popis

Kód projektu: NFP302090CZI6 

Prijímateľ: Obec Rimavské Janovce

Schválená výška nenávratného finančného príspevku: 15 600,00 €

Termín realizácie projektu: marec 2022 – apríl 2023

Opis projektu:

Riešenie migračných výziev v dôsledku vojenskej agresie voči Ukrajine prostredníctvom zabezpečenia základných potrieb a podpory osôb s dočasným útočiskom na území SR. Obec Rimavské Janovce ku dňu predloženia ŽoNFP poskytovala pomoc 6 osobám s dočasným útočiskom v zmysle Prílohy č. 6 výzvy – Zoznam oprávnených miest a obcí.

Tento projekt je podporený z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Operačný program: Integrový regionálny operačný program

Prioritná os: 9 – FAST CARE

Špecifický cieľ: 9.1 – Riešenie migračných výziev v dôsledku vojenskej agresie voči Ukrajine

Kód výzvy: IROP-PO9-SC91-2023-108

Prílohy

Popis

Projekt rieši rekonštrukciu verejného osvetlenia v obci Rimavské Janovce v záujme zvýšenia bezpečnosti obyvateľstva.  V obci  je nevyhnutné riešiť otázku bezpečnostnej ako aj  dopravno-bezpečnostnej situácie s dôrazom na ochranu nemotorových účastníkov cestnej premávky, ktorými sú nielen obyvatelia, ale aj turisti v našej obce. Je nevyhnutná realizácia opatrení situačnej prevencie. Opatrením sa dosiahne v taký stav, ktorý zabezpečí dostatočné osvetlenie obci, tak aby nedochádzalo ku kolíznym situáciám spôsobeným práve zníženou viditeľnosťou a hlavne zvýšenie bezpečnosti v tejto časti obce. Pozitívnym účinkom projektu je tiež ekonomický vplyv nakoľko nové osvetlenie nižšiu  spotrebu elektrickej energie.

Operačný program: Integrovaný regionálny operačný program (ďalej len „IROP”)

Špecifický cieľ: 5.1.2 Zlepšenie udržateľných vzťahov medzi vidieckymi rozvojovými centrami a ich zázemím vo verejných službách a vo verejných infraštruktúrach.

Aktivita: B2 Zvyšovanie bezpečnosti a dostupnosti sídiel