Preskočiť na obsah

Naša obec v médiách

Krádeže vlámaním v Rimavských Janovciach

Dňa 17.10.2013 sa na mestskom úrade v Rimavskej Sobote konalo mimoriadne zasadnutie komisie ochrany verejného poriadku a prevencie kriminality.
   Uvedeného zasadnutia sa okrem členov komisie a primátora Rimavskej Soboty zúčastnili aj vysoko postavení funkcionári PZ. Uvedeného zasadnutia sa zúčastnil aj starosta našej obce, ktorý v krátkom príhovore informoval o nápade KV do RD v našej obci. Upozornil aj na skutočnosť, že občania majú obavy o svoje zdravie a zdravie svojich príbuzných, nakoľko po množiacich sa prípadov KV, občania sa ani doma vo svojich domoch nemôžu cítiť v bezpečí.
Tam prítomných funkcionárov polície upozornil na fakt, že na verejnosti je málo policajtov, ktorí majú pôsobiť preventívne. To je podľa starostu zapríčinené tým, že policajti chodia často v civilnom odeve a takto ostávajú v anonymite. Podľa jeho vyjadrenia by mali všetci policajti hlavne počas služby chodiť v rovnošate, samozrejme okrem policajtov kriminálnej polície.
   Na záver bolo prijaté uznesenie, kde bol stanovený postup k odhaleniu páchateľa.

Vatra k 69. výročiu SNP dňa 28.08.2013

V Rimavských Janovciach si pripomenuli 69. výročie SNP


3. September 2013 · Autor: gemerland 

V Rimavských Janovciach, v miestnej časti Jánošíky, si 28. augusta zapálením partizánskej vatry pripomenuli 69. výročie   SNP. Spomienky sa zúčastnilo viacako 80 občanov Jánošíkov a hostí. Vatru zapálil a v krátkom príhovore význam SNP vyzdvihol Stanislav Krahulec,  starosta Obce Rimavské Janovce. Aj napriek daždivému počasiu sa oslavovalo do skorých ranných hodín. V dobrej atmosfére chutil aj výborný guláš. K dobrej nálade prispela aj Barborka Ľuptáková so svojim krásnym spevom.Prinášame vám niekoľko fotografií z podujatia.

Potvrdili oslobodzujúci verdikt v prípade vraždy trénera Nôtu

Odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici dnes zamietol odvolanie prokurátora a potvrdil oslobodzujúci rozsudok v prípade vraždy futbalového trénera Júliusa Nôtu, za ktorú stíhali 28-ročného Milana Zenglera z Rimavských Janoviec. Rozhodnutie je právoplatné, ale prokurátor pre médiá pripustil, že zváži možnosť podať dovolanie na Najvyšší súd SR ako mimoriadny opravný prostriedok.
Asistenta trénera prvoligového mužstva MFK Rimavská Sobota a zároveň trénera brankárov v klube, či mládežníckych reprezentačných mužstvách Slovenska Júliusa Nôtu zavraždili 20. februára 2009 v Rimavských Janovciach. Útočník ho pichol nožom do krku, pričom mu prerezal krčnú tepnu a hrdlovú žilu. Zranený ešte stihol prejsť niekoľko metrov, ale napriek rýchlemu lekárskemu zásahu zomrel. 

Zenglera obvinili na základe výpovedí dvoch bratov a ďalších svedkov. Svedectvá však neboli jednoznačné a Okresný súd v Banskej Bystrici Zenglera v apríli 2011 pre nedostatok dôkazov spod obžaloby oslobodil. Krajský súd potom vyhovel odvolaniu prokurátora a prikázal prvostupňovému senátu sa vecou zaoberať nanovo, doplniť dokazovanie a odstrániť rozpory. Ale ani nové pojednávanie rozpory vo výpovediach neodstránilo, ba naopak ešte ich rozšírilo. Preto banskobystrický okresný súd vo februári 2013 opätovne Zenglera spod obžaloby oslobodil.

Prokurátor odvolaním znovu napadol prvostupňový verdikt a tvrdil, že dôkazy súd vyhodnotil iba jednostranne v prospech obžalovaného a žiadal vrátiť vec na ďalšie doplnenie dokazovania. Odvolací súd mu však nevyhovel a oslobodzujúci rozsudok potvrdil. Predseda krajského senátu v zdôvodnení uviedol, že obžalobe sa nepodarilo zabezpečiť relevantné dôkazy, ktoré by nespochybniteľne svedčili o vine Milana Zenglera. Preukázalo sa, že Zengler v blízkosti miesta vraždy bol, ale nie sú dôkazy o tom, že trénera aj usmrtil. Odvolací súd vyslovil názor, že chybu urobila polícia, ktorá urobila prvotné úkony na mieste činu neskoro. Nehovoriac o tom, že Zengler ako zberateľ zbraní údajne Nôtu zavraždil pre jeho loveckú pušku. Trénerova zbraň však ostala po vražde na mieste činu. Polícii sa nepodarilo zaistiť žiaden vecný dôkaz, ale ani biologické, daktyloskopické či iné stopy.
Zengler si v súčasnosti odpykáva deväťročný nepodmienečný trest, lebo po obvinení z vraždy polícia našla u neho v dome plynovú pušku sovietskej výroby, podomácky vyrobenú pištoľ a dva náboje. Pretože na zaistené zbrane a strelivo sa vzťahuje povoľovacie konanie podľa zákona o zbraniach, Zenglera obžalovali aj za zločin nedovoleného ozbrojovania. Zengler sa ku zbraniam priznal a súd mu za to uložil deväťročný trest, do ktorého zarátal i predchádzajúci nepodmienečný šesťmesačný trest za držanie marihuany.

Zdroj: rimava.sk

Deň rómskej kultúry v Rimavských Janovciach

Mónika Rigó vystupovala v Rimavských Janovciach

31. Júl 2013 Autor: gemerland · Zdroj:

Bez komentára

     Ako sme vás nedávno informovali, v obci Rimavské Janovce usporiadali  dni kultúry všetkých národností s bohatým kultúrnym programom. V rámci neho vystúpila aj populárna rómska speváčka Mónika Rigó z Dunajskej Stredy, ktorá pôvodne pochádza zo Širkoviec. Prišla so svojimi deťmi a piesne spievala nielen v maďarskom, ale aj  v rómskom a slovenskom jazyku. Mala veľký úspech a zaspievala si aj s deťmi z Rimavských Janoviec.

Deň maďarskej kultúry

Deň maďarskej kultúry v Rimavských Janovciach s pečením býka

19. Jún 2013 · Autor: Marta Kanalová

     Obecný úrad v Rimavských Janovciach pozýva verejnosť na Deň maďarskej kultúry, ktorý sa bude konať v sobotu, 22. júna s finančnou podporu Banskobystrického samosprávneho kraja. Otvorenie podujatia sa uskutoční o 13.00 hod. na námestí v Rimavských Janovciach. V programe vystúpia mažoretky z Jesenského, detský folklórny súbor Kis Gömör a folklórny súbor Új Gömör z Rimavskej Soboty, Cirkevný zbor z Pavloviec, Ženský spevácky zbor z Hostíc.

     Nebude chýbať ani rozprávková  hra pre deti. Podujatie spestrí ľudový rozprávač zo Širkoviec Márk Antal a speváci z Miškovca. V kultúrnom dome bude nainštalovaná výstava ručných prác obyvateľov a výstava prác žiakov maďarskej školy. Od 13.00 do 15.00 hod. prebehne súťaž v pečení zákuskov s možnosťou kúpy. Na námestí sa bude piecť aj býk, deti sa môžu vyšantiť na nafukovacej šmýkačke a trampolíne. O 18.00 hod. predvedie ukážku lukostreľby Lukostrelecký klub Bašta z Rimavskej Soboty.

Autor: Marta Kanalová, zdroj: Obecný úrad Rimavské Janovce

Pravá domáca zabíjačka v Rimavských Janovciach dňa 13.04.2013

Pravá domáca zabíjačka v Rimavských Janovciach, večer vystúpi ľudová hudba Ďatelinka

9. Apríl 2013 · Autor: gemerland

     Na vynovenom námestí  v Rimavských Janovciach sa 13. apríla bude  konať  pravá domáca  zabíjačka.  Začiatok  organizátori,   ktorými   sú   Obecný úrad   a   Obecné  zastupiteľstvo naplánovali na 8.00 hodinu rannú. Všetci záujemcovia, aj zo  širokého   okolia,   budú  srdečne  vítaní.  Každý,  kto   príde,  bude svedkom, ako  sa  v  našej  obci   robí   pravá   domáca
zabíjačka.

     A   samozrejme  bude  aj možnosť už od rána ochutnať tradičné zabíjačkové špeciality  ako   napr.   pečené  klobásky, jaternice a na poludnie to už  budú  aj  oškvarky,  obarová  slanina,  zabíjačková kapustnica a  iné.   Naše  gazdinky určite aj niečo dobré napečú.  Aby  návštevníci   mohli   všetko    ochutnať,    budú   pripravené  bufety s  občerstvením,  kde   si    tieto    špeciality   z    Rimavských    Janoviec   môže   každý  zakúpiť v teplom , ako aj v surovom stave. K tomu, aby masiarom  išla  dobre  práca,  hosťom,  aby  chutili   špeciality  budú  hrať na počúvanie heligonkár Jaro Petrinec, ľudová hudba a hudba iných žánrov.

     Večer o  17.00 hodine bude v Kultúrnom dome v  Rimavských  Janovciach   po  roku  znova  vystúpenie  legendárnej  ľudovej hudby  ĎATELINKA z Detvy pod vedením predníka Ondeja Molotu. Učinkovať budú  aj  rozkazovači,  tanečníci  folklórneho  súboru pri MS z Fiľakova, ďalej  vystúpia  speváci,  heligonkár,  ľudový  rozprávač  a  iní.   V  dvojhodinovom  programe  sa milovníci folklóru majú na čo tešiť. Prídte všetci milovníci dobrej muziky z podpoľania, budete všetci srdečne vítaní. Vstupné: 2 eurá, mládež do 18 rokov zdarma.

Stretnutie starostov a primátorov so županom Kotlebom

Stretnutie starostov a primátorov so županom Kotlebom

     V Rimavských Janovciach  sa v piatok, 5. decembra konalo  pracovné stretnutie starostov obcí a primátorov miest  za okres Rimavská Sobota. Toto stretnutie sa konalo pri príležitosti výjazdového zasadnutia Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja v Rimavskej Sobote.

Na stretnutí sa hovorilo najmä o možností pomoci pre nás región, čerpanie dotácií z eurofondov atď. Predseda BBSK  M. Kotleba ubezpečil starostov obcí o tom, že neostane iba pri prázdnych slovách, vynaloží veľké úsilie, aby tento región dostal možnosť sa zaradiť medzi vyspelejšie regióny  samosprávneho kraja.  Stretnutie sa nieslo v priateľskom ovzduší.

Zdroj: Stanislav Krahulec, starosta obce Rimavské Janovce

Publikované 9. 12. 2014

Stretnutie starostov a primátorov so županom Kotlebom

 V Rimavských Janovciach  sa v piatok, 5. decembra konalo  pracovné stretnutie starostov obcí a primátorov miest  za okres Rimavská Sobota. Toto stretnutie sa konalo pri príležitosti výjazdového zasadnutia Zastupiteľstva Banskobystrického samosprávneho kraja v Rimavskej Sobote.

Na stretnutí sa hovorilo najmä o možností pomoci pre nás región, čerpanie dotácií z eurofondov atď. Predseda BBSK  M. Kotleba ubezpečil starostov obcí o tom, že neostane iba pri prázdnych slovách, vynaloží veľké úsilie, aby tento región dostal možnosť sa zaradiť medzi vyspelejšie regióny  samosprávneho kraja.  Stretnutie sa nieslo v priateľskom ovzduší.

Zdroj: Stanislav Krahulec, starosta obce Rimavské Janovce

Publikované 9. 12. 2014

Futbalový turnaj In Memorial Júliusa Nôtu

Obec Rimavské Janovce organizuje III. ročník futbalového turnaja In Memorial Júliusa Nôtu. Turnaj sa uskutoční 28.6.2014 so začiatkom o 9.00 hod. na multifunkčnom ihrisku v Rimavských Janovciach. Súťažiť bude 6  družstiev z okresu Rimavská Sobota,  a hrať sa bude systémom každý s každým. 

Pred samotným zahájením si športovci uctia pamiatku svojho kamaráta, spoluhráča a trénera zapálením sviečok   pri jeho hrobe na cintoríne.

Na uvedenú akciu pozývame všetkých milovníkov športu a priateľov nášho tragicky zosnulého kamaráta a občana.

O občerstvenie bude postarané.

Zdroj: www.gemerland.sk

R. JANOVCE: V obci chcú opraviť štyri úseky miestnych komunikácií

 V Rimavských Janovciach v Rimavskosobotskom okrese chystajú rekonštrukciu štyroch existujúcich miestnych komunikácií, v časti obce, ktorá je naľavo od hlavnej cesty v smere od okresného mesta. Ako pre Rimava.sk potvrdil starosta Rimavských Janoviec Stanislav Krahulec, opravu chcú zrealizovať tento rok, do konca septembra. Potvrdil, že celkovo ide približne o 1 700 metrov miestnych komunikácií. Aktuálne hľadajú realizátora prác.

Podľa oznamu vo vestníku verejného obstarávania najdlhší, 800 metrový úsek budú opravovať od  regionálnej cesty po zadný vchod na cintorín, ďalšie vetvy sú medzi rodinnými domami a v smere k oploteniu hospodárskeho strediska.  Zo súčasnej vozovky na týchto úsekoch odstránenia blato a nános, urobia vysprávku výtlkov, položia podklad a nový povrch – asfaltový betón. Súčasťou prác je tiež úprava poklopov jestvujúcej splaškovej kanalizácie. V jednej časti zrekonštruujú aj nadväzujúci chodník.

Predpokladaná hodnota prác je takmer 200 tisíc eur bez DPH. Podľa slov starostu práce zaplatia z vlastných zdrojov. Ako spomenul, to, či si obec zoberie úver, rozhodnú podľa vysúťaženej ceny.

30. Máj 2014

Zdroj: Rimava.sk

Hasičská súťaž v Rimavských Janovciach

Hasičská súťaž v Rimavských Janovciach

Pri príležitosti 120. výročia založenia DHZ v Rimavských Janovciach sa  24. mája konala oblastná  súťaž dobrovoľných hasičských zborov. Súťažilo 13 družstiev z celého okresu Rimavská Sobota. Slávnostné zahájenie vykonal starosta  obce Stanislav Krahulec a funkcionári DHZ z Rimavskej Soboty.

Súčasťou zahájenia bolo aj povyšovanie a vyznamenanie členov dobrovoľníckeho hasičského zboru v Rimavských Janovciach. Súťaž sa konala  na futbalovom ihrisku od 8.45 hod.

Celkové výsledky súťažného dňa:

Muži

1. DHZ  Rimavské Zalužany
2. DHZ Čerenčany
3. DHZ Teplý Vrch
4. DHZ Hajnáčka
5. DHZ Krúžno
6. DHZ Ozďany
7. DHZ Bottovo
8. DHZ Drienčany
9. DHZ Rimavské Janovce
10. DHZ Gemerský Jablonec
11. DHZ Belín
12. DHZ Veľký Blh
13. DHZ Rimavské Brezovo

Ženy:

1. DHZ  Ožďany
2. DHZ Rimavské Janovce

Sponzormi súťaže boli: Obec Rimavské Janovce, Poľovnícke združenie Tuba, Hajdú nábytok, Matica slovenská Rimavské Janovce, Potraviny Tomáš Bozó Rimavské Janovce,  Andrej Juhász Píla-gáter Veľké Teriakovce, Peter Borbás Rimavské Janovce, František Fabian Jesenské. Celodenné občerstvenie zabezpečil DHZ Rimavské Janovce.

Zdroj: Stanislav Krahulec, starosta obce, foto: A. Gecse

www.gemerland. sk

II. Obecná zabíjačka 01.05.2014

R. JANOVCE: V obci budú rozvoniavať klobásky a jaternice, chystajú pravú zabíjačku

30. Apríl 2014

Rimavske Janovce – zabijačka

] V prvý májový deň sa v Rimavských Janovciach stretnú šikovní mäsiari, milovníci klobások, jaterničiek a slaninky aj všetcí tí, ktorí sú zvedaví na to, ako vyzerá pravá domáca zabíjačka. Táto sa však bude konať na námestí, uprostred obce, a všetkých domácich aj návštevníkov z okolia čaká okrem dobrých jedál aj kultúrny program a príjemná atmosféra.

Mäsiari začínajú s prácami už skoro ráno, o 7:00 hod. “Ochutnať zabíjačkové špeciality bude možné už od rána, nakoľko počítame aj s návštevníkmi, ktorí budú zvedaví na prácu zručných mäsiarov pri rozoberaní krmníka a pri príprave špecialít, ako sú klobásy, jaternice, obarová slaninka, oškvarky a ďalšie,” hovorí starosta obce Stanislav Krahulec. Ako dodal, k ochutnaniu bude aj guláš z diviny a z baraniny.

Zabíjačkové špeciality si budete môcť zakúpiť v surovom stave, ale aj tepelne upravené. Samozrejme, bude pripravený aj bufet s občerstvením.

O dobrú náladu sa postará heligonkár Jaro Petrinec. Popoludní štartuje kultúrny program. O 13:00 hod. vystúpia v spoločnom galaprograme folklórne súbory Rimavan a Új Gömör z Rimavskej Soboty. O 14:30hod. zahrá ľudová hudba p. Špureka z Korytárok. Na deti čakajú nafukovacie atrakcie a cukrová vata.

„Na II. obecnú zabíjačku pozývame všetkých našich občanov, ako aj všetkých záujemcov zo širokého okolia. Ste všetci v Rimavských Janovciach srdečne vítaní,“ odkazuje starosta obce.

Obecná zabíjačka bude vo štvrtok, 1. mája, počas celého dňa.

Zdroj: Rimava.sk, PR-článok

Silvestra trávia pri rekordne vyzdobenom dome, presunuli kvôli nim aj zábavu v obci

 Rodinný dom v Rimavských Janovciach, ktorý už niekoľko rokov obdivujú okoloidúci kvôli svetelnej výzdobe, rozsvietili aj tento rok pred vianočnými sviatkami. Podľa majiteľa a tvorcu výzdoby Ondreja Cerovského tento rok zvýšili počet ozdobných svetiel až na 23 tisíc. Ako ďalej uviedol, celkový efekt podľa neho nie je v porovnaní s minulým rokom až taký ohurujúci, no pribudli nové cencúle či vyzdobená purpurová jedlička pred domom. Svetlá pritom objednáva z celého sveta, tentokrát pribudli z Anglicka, Číny a Malajzie. „Práce trvali dlhšie, približne mesiac. Dokončil som to v piatok. Už mi manželka dala ultimátum, že treba aj doma niečo pomôcť,“ dodal s úsmevom Cerovský, ktorý ocenil aj snahu ostatných susedov s výzdobou. „Chytajú sa. Dráždim ich. Hneď to lepšie vyzerá, keď je tu viac života na obidvoch stranách ulice,“ doplnil. Osobitne spomenul aj 74-ročnú Katarínu v neďalekom dome, ktorá ho má tiež zaujímavo vyzdobený. „Robí to pritom sama, veľmi sa snaží,“ povedal Cerovský, ktorého druhým najväčším koníčkom sú motorky. O tom, že sa tomu venuje naplno hovoria aj výsledky, aktuálne je po šiestykrát majstrom Slovenska v zrýchlení a trojnásobný majster Maďarska v šprinte motocyklov, preteká na Suzuki 750. Zároveň spomenul, že trikrát pokoril najlepší čas maďarského národného rekordu, aktuálne s najlepším časom 9,960 sekúnd a maximálnou rýchlosťou 232,58 km/h.

Podľa Ondreja Cerovského si okoloidúci môžu výzdobu pozrieť v bežné dni do 22.00 hod. a cez vianočné sviatky po celú noc, aspoň do druhej v noci. „Úľavy na elektrike zatiaľ nemáme žiadne,“ dodal s úsmevom.

Z roka na rok krajšie a početnejšie výzdoby rodinných domov ocenil aj starosta obce Stanislav Krahulec, nechýba ozdobený snehuliak, Vianočné hviezdy a mnoho svetielkujúcich reťazí ako z rozprávky. Ako spomenul, ulicu chodia obzerať aj ľudia s deťmi na autách a majú ju ako atrakciu. „Máme tam väčšiu premávku ako po ceste II. triedy,“ poznamenal starosta, podľa ktorého je Cerovský už ako profesionál. „Teta dôchodkyňa sa však tiež chytila a napriek svojmu veku nechce zaostať za ním,“ dodal starosta obce. Ako podotkol, mladé rodiny s deťmi pred rekordne vyzdobeným domom oslavujú najnovšie aj Silvestra, preto sa rozhodli, že tento rok upustia od Silvestrovskej zábavy a preložia ju na Štefana. „Chceme ľudí spájať a nie rozdeľovať,“ uzavrel Krahulec.

Motocyklový šampión z Rimavských Janoviec

Mažoretky ESTRELLA vo svetle úspechov

   V sobotu, 14. novembra 2015 Estrelly vycestovali do známeho Sabinova, kde sa konal VII. ročník medzinárodnej nepostupovej súťaže s názvom Sabinovská palička. V skorých ranných hodinách mažoretky vyrazili s cieľom zabojovať o najvyššie ocenenia. Estrelly prezentovali Rimavskú Sobotu až s deviatimi choreografiami a z toho šesť choreografií bolo ocenených.

     Súťažili sme v troch vekových kategóriách kadet, junior a senior, tak ako aj na rôznych iných súťažiach, no predsa sme prekvapili opäť niečím novým a originálnym! Mamičky šikovných medailistiek z Rimavskej Soboty sa rozhodli, že si to vyskúšajú na vlastnej koži aj ony a vystúpili na pódium pred celé publikum s cieľom pobaviť, spríjemniť atmosféru. Samozrejme taktiež zabojovať o cenné kovy!

     Naše šikovné mamičky súťažili v kategórii HAPPY MOMS. Cieľ bol splnený a mamičky s choreografiou na tému SAGAN si vybojovali BRONZ! Prvýkrát a hneď medaily! Náš súbor získal nasledovné umiestnenia.

1. MIESTO – Seniorky – veľká formácia ( KLASICKÉ MAŽORETKY)
2. MIESTO – Seniorka – sólo 2 baton ( Viktória Gémešiová)
3. MIESTO – Seniorky – mini formácia – baton ( V. Gémešiová, K. Benadová, A. Ferenczová, D.   Kovácsová)
3. MIESTO – Kadetky – veľká formácia – baton
3. MIESTO – Juniorky – veľká formácia MIX
3. MIESTO – HAPPY MOMS ( pom – póm)
5. MIESTO – Seniorka – sólo – pom – póm ( Viktória Gémešiová)
6. MIESTO – Juniorka – sólo – baton ( Daniela Petrincová)
6. MIESTO – Seniorka – sólo – baton ( Viktória Gémešiová)

Zdroj: Gemerland

         MEDZI ÚSPEŠNÉ MAŽORETKY PATRIA AJ NAŠE DIEVČATÁ.

OFF ROAD 2015

V Rimavských Janovciach súťažili desiatky offrouďákov

  V Rimavských Janovciach neďaleko Rimavskej Soboty sa na „Retro off road show 2015“ stretlo tento rok približne 60 nadšencov tohto športu. Podľa organizátorov zaznamenali v krátkej histórii najväčšiu účasť nadšencov tohto motoristického podujatia. Ako pre Rimava.sk uviedol starosta obce Stanislav Krahulec, jazdcov čakali v polovici septembra nočné jazdy ako aj denné súťaže.„Všetky súťažné preteky prebiehali v katastrálnom území obce Rimavské Janovce na predom pripravených tratiach,“ priblížil starosta obce, ktorá spolupracovala pri organizácii akcie. Hlavnými organizátormi z klubu TUBA 4×4 Rimavské Janovce bol Štefan Hosszúréti, Denis Adamec ako aj Gabriel Hajnovics z 4×4 Off Road Clubu Rimavská Sobota. „Bral som to ako výpomoc. Od nás z klubu sa neangažovali jazdci len sme o tom povedali kamarátom,” povedal Hajnovics, ktorý má niekoľkoročné skúsenosti s organizovaním offroad pretekov v Rimavskej Sobote kde súťažilo už aj 150 áut. Ako poznamenal, už dva roky nerobili preteky v meste a v súčasnosti nie sú na to pripravení. „Aj by bol záujem zo strany mesta, len nevieme kde,” priblížil Hajnovics. Zároveň poznamenal, že mestské lesy sú v prenájme a na Včelinci vrátili pozemok, je tam už aj cyklotrasa a mohlo by dôjsť k jej zničeniu. „Počasie nám tento rok prialo. Ráno zapršalo, potom už bolo pekne a prakticky všetky kategórie sa dobre vyjazdili. Boli spokojní a tí čo nevyhrali,” zhodnotil 2. ročník súťaže Hajnovics.

Zraz všetkých účastníkov bol v areáli futbalového ihriska v Rimavských Janovciach, kde bola aj prezentácia a konečné vyhodnotenie súťaže. „Celé podujatie bolo pripravené a zorganizované na vysokej úrovni,“ povedal starosta Krahulec a dodal, že na zorganizovaní sa podieľala spoločnosť Automax a RSNET z Rimavskej Soboty.

Výsledky RETRO OFF ROAD SHOW 2015

Kategória: Bez navijaku
1. Peter Mihályi – Marian Telek
2. Fejes László
3. Ladislav Gazdík – Alex Szabó

Kategória : Naviják
1. Leopold Dezső – Leopoldné Maca
2. Zsiga
3. Viliam Emerici – Bobáková Ingrid

Kategória: Extrem
1. Pudmericky Richard – Árpi Király
2. Fehér Karcsi – Fehér Ingrid
3. Deme Laci ürge – Gál Attila

Zrýchlenie :
1. Pudmericky Richard
2. Fehér Karcsi
3. Pašák Milan

Zdroj: Rimava.sk

6. október 2015

Futbalovým turnajom si pripomenuli zosnulého Júliusa Nôtu

Obecný úrad v Rimavských Janovciach organizoval 28. júna III. ročník futbalového turnaja In Memorial Júliusa Nôtu. Turnaj otvoril Stanislav Krahulec, starosta obce. Športovci si pred turnajom uctili pamiatku zosnulého Júliusa Nôtu položením kytice a zapálením sviečok na jeho hrobe.

Známy futbalista, brankár a tréner  zahynul 20. februára 2009 rukou dodnes neznámeho vraha. Cieľom turnaja bolo pripomenúť si tragickú udalosť pred rokov a zaspomínať na spoluhráča, trénera a kamaráta.

Turnaja sa zúčastnilo 6 mužstiev, ktoré sa umiestnili nasledovne:

RIMATEX  Rimavská Sobota
FC BRAZÍLIA
POLÍCIA Rimavská Sobota
FK JESENSKÉ
FC LUČENEC
FK RIMAVSKÉ  JANOVCE

Najlepším strelcom turnaj  bol Milan Farkaš „ Monči“ –  z FK BRAZÍLIA a najlepším brankárom Peter Tóth z FK Rimavské Janovce. Ceny víťazom odovzdal poslanec obecného zastupiteľstva Roman Uhrin.

R. JANOVCE: V obci zažijete pravú dedinskú zabíjačku

  Obec Rimavské Janovce v okrese Rimavská Sobota bude prvý májový deň patriť opäť šikovným mäsiarom, milovníkom klobások, jaterničiek a slaninky. Na svoje si prídu všetci tí, ktorí sú zvedaví na to, ako vyzerá pravá domáca zabíjačka. Konať sa bude na námestí, uprostred obce.

Všetkých domácich ako aj návštevníkov z okolia čaká už po tretíkrát okrem dobrých jedál aj kultúrny program a príjemná atmosféra.

[3. Obecná zabíjačka] „Na minulé roky sme mali veľmi dobré odozvy od občanov, ako aj od návštevníkov z okolia, ktorých ku nám chodí čoraz viac. Radi ich privítame aj tento rok,“ hovorí starosta obce Stanislav Krahulec. Ako priblížil, diváci uvidia rozoberanie krmníka a porciovanie mäsa šikovnými mäsiarmi, ale aj výrobu samotných výrobkov klobások, jaterníc, obarovej slaninky či oškvarkov. O ich osvedčené a originálne ochutenie sa podľa starostu postará znovu rodina Fülepová, prípravu obecného guľášu bude mať pod patrónom Juraj Holík.

Dobrú náladu bude v priebehu dňa vylepšovať heligonkár Jaro Petrinec. Na popoludnie si kultúrny program pripravujú deti z obce, ktoré vystúpia pred súbormi. Po 15:30 hod. sa o program postupne postará Citarový súbor z Buzice, Ďatelinka z Detvy a Folklórny súbor Rakonca z Fiľakova. Na deti čakajú aj nafukovacie atrakcie a cukrová vata.

Obecná zabíjačka bude v piatok, 1. mája, počas celého dňa. Mäsiari začínajú s prácami už o 7:30 hod. Zabíjačkové špeciality si budete môcť zakúpiť v surovom stave, ale aj tepelne upravené. „Výrobky budeme pripravovať už deň dopredu,“ dodal starosta.

Zdroj: www. rimava.sk

24.apríl 2015

25. výročie založenia ZMOGaM

K štvrťstoročnici zaspieval oceneným funkcionárom Pavol Hammel

K 25. rokom od založenia jedného z najväčších regionálnych združení na Slovensku prišiel oceneným funkcionárom a zástupcom samospráv v regióne Rimavskej Soboty zaspievať spevák Pavol Hammel. V Dome kultúry boli pri tejto príležitosti ocenené desiatky súčasných aj bývalých starostov, primátorov, funkcionárov či podnikateľov, ktorí spolupracujú so samosprávami v regióne. ZMOGaM patrí k najväčším združeniam má 107 členov.

S obcami tretieho najrozsiahlejšieho okresu sa stretnete nielen na Slovensku

V príhovore činnosť samospráv zhodnotil súčasný predseda ZMOGaMu Peter Mináč. Priblížil akými procesmi prešli od deväťdesiatych rokov a aké výsledky majú, pripomenul však aj výjazdové zasadnutie vlády v Rimavskej Sobote, kde bol prijatý Akčný plán, ktorý má napomôcť pri znižovaní miery nezamestnanosti. Medzi ocenenými boli aj zástupcovia Občianskeho združenia Naša Sobota, ktorí stáli pri zrode Akčného plánu. Združenie má podľa Mináča významný podiel v napomáhaní rozvoja regiónu. Ako priblížil, v roku 2015 začali v združení pripravovať stratégiu rozvoja okresu, ktorá potom spolu s iniciatívou OZ Naša Sobota vyústila v príprave a schválení Akčného plánu okresu RS.

„Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa podieľali na príprave tohto dokumentu, ale osobitne sa chcem poďakovať starostovi Jesenského, Gabrielovi Mihályimu, ktorý mal najväčší podiel na úspešnej príprave návrhu Akčného plánu,“ zdôraznil Mináč. Súčasný predseda ZMOGaMu ocenil a zároveň pripomenul mená predsedov, ktorí počas 25 rokov stáli na čele združenia, a to Ján Šimon, Arpád Schwartz, Jozef Kolesár, za ktorého ocenenie prebrala pani Kolesárová, Pavel Brndiar, Štefan Cifruš, ktorý sa ospravedlnil a Michal Bagačka.

Podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Dvonč, v pozadí predseda Združenia Miest a obcí Gemera a Malohontu Peter Mináč a riaditeľka Domu kultúry Milana Jutková.

„To, čo sa podarilo mestám aj obciam, regionálnym združeniam aj samotnému Združeniu miest obcí Slovenska za ostatných 25 rokov je výsledkom spoločnej túžby aktívne formovať spoločnosť na pevných pilieroch a hodnotách samosprávy,“ povedal na ocenení v Dome kultúry podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Dvonč, podľa ktorého myšlienka založiť združenie po štvrťstoročí dokazuje svoju silu a jedinečnosť keď v samotnej Európe nenájdete združenie samospráv, ktoré by malo taký počet členov ako má ich združenie. Na dobrovoľnej báze združujú podľa neho takmer 96 percent obcí na Slovensku.

Okrem bývalým funkcionárom ZMOGaMu ocenenie udelili aj bývalým predstaviteľom samospráv – Pavlovi Struhárovi z Klenovca, Jurajovi Kučerovi z Rimavských Janoviec, Tiborovi Kosztúrovi zo Včeliniec (sa ospravedlnil). Oceneným bol aj Pavel Nadok z Teplého Vrchu, Ján Ďurčák z Oždian, Ján Melišík z Gortvy, Miloš Očenáš z Čerenčian, Ondrej Hriň z Čierneho Potoka, Ľudmila Šiminská z Bottova, Štefan Hubay zo Štrkovca, Zoltán Mács z Bátky, Zoltán Feledy z Jesenského, Viera Feješová z Rimavského Brezova, Jaroslav Suja z Rimavskej Bane a František Ragályi z Ruminiec.

Ocenili aj dlhoročných predstaviteľov samosprávy – Petra Mináča z Tisovca, Štefana Zagyiho z Gemerských Dechtárov, Kornéliu Nosáľovú z Rimavskej Soboty, Gabriela Mihályiho z Jesenského, Františka Szűcsa z Rimavskej Soboty, Mariana Habovčíka z obce Lenka, Jána Rákošiho z Lenartoviec, Janku Ďurišovú z Rimavských Zalužian, Júliusa Molnára z obce Tachty, Jaroslava Bendu z Babinca, Nándora Kisfaludyho zo Širkoviec, Jozefa Hunyáka z Hajnáčky, Jána Lichanca z Orávky, Irenu Hanobíkovú z obce Abovce, Ondreja Knechtu z Hrachova.

Za dlhoročnú spoluprácu ZMOGaM ocenili výkonného podpredsedu Združenia miest a obcí Slovenska Jozefa Turčányho, Klub riaditeľov škôl a školských zariadení Rimavská Baňa, MAS Malohont Hrachovo, Naša Sobota a Regionálne vzdelávacie centrum.
Za spoluprácu so samosprávou ocenili Jaroslava Útisa z obce Lukovištia, z Rimavskej Soboty Miroslava Bitalu, Ivana Andrašoviča, Janu Markovú, Alexandra Patakyho, Idu Melichovú, Líviu Koóšovú. Ďakovný list dostali zástupcovia DHZ, HaZZ, Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Územný spolok SČK, GMOS a Oblastný futbalový zväz Rimavská Sobota.

30. septembra 2016 

Pravá obecná zabíjačka

1. STAROSTOVSKÝ PLES

Po prvýkrát plesali spoločne aj starostovia

   Zástupcovia miest a obcí v okrese Rimavská Sobota, ktorý patrí s počtom 107 samospráv k najväčším v kraji, sa v rámci plesovej sezóny oficiálne zabávali na prvom spoločnom plese. Novinku v ponuke tohtoročných plesov zorganizovali starostovia v Rimavských Janovciach, v kultúrnom dome. O zábavu sa postarala hudobná skupina Sendrejovci z Hostišoviec ako aj folkloristi z Detvy „Kmotri a Kmotrovci“. Okrem zábavy a pohostenia bola pre nich pripravená bohatá tombola. 

     Na pozvanie sa plesu zúčastnili aj zástupcovia štátnych organizácií, inštitúcií či združení ako napríklad Naša Sobota. „Je vždy dobre, keď máme v našom zastúpení aj podnikateľov,“ povedal v úvode plesu predseda Združenia miest a obcí Gemera a Malohontu Peter Mináč. Mimo „úradných hodín“ a povinností sa na ples so svojimi „polovičkami“ prišlo zabaviť a zoznámiť približne 50 starostov z regiónu. „Dodáva nám to takú spoločnú silu, energiu, pretože radi by sme využili aj zákon o pomoci zaostalým regiónom. Nedá sa tu hrať na vlastnom piesočku, jednoducho musíme vytvoriť také projekty, ktoré sú v záujme viacerých subjektov a nie je to len pre jednotlivú obec,“ doplnil Mináč, podľa ktorého sa viacero starostov ospravedlnilo, dúfa však, že na budúci rok ich bude ešte viac.

     Myšlienku takéhoto plesu uvítal aj starosta obce Rakytník. „Je to potrebné, aby sme sa stretli aspoň raz ročne a spoločne strávili chvíľku aj takýmto spôsobom,“ povedal pre Rimava.sk starosta obce Rakytník Ján Rencsok a dodal, že napríklad na zasadnutiach sa stretávajú pracovne a tu majú možnosť sa odreagovať od každodennej práce a starostí. „Plesy sú v úzadí a málokde sa stretávajú starostovia, tu sa môžu stretnúť aj s novými starostami,“ skonštatoval jeden z organizátorov plesu, starosta Orávky Ján Lichanec. Ako spomenul, obec Rimavské Janovce vybrali z kapacitných dôvodov a aj kvôli tomu, že je blízko Rimavskej Soboty a je približne v strede veľkého okresu. Navyše dodal, že obec sa prípravy veľmi dobre zhostila a ďalší rok by ples chceli zorganizovať opäť v R. Janovciach. S ďalším ročníkom do budúcna počíta aj domáci starosta Stanislav Krahulec. „Bol by som veľmi rád ako starosta, keby to bolo u nás v obci, nechám to však na organizátorov ako sa rozhodnú. Aj zastupiteľstvo je tomu naklonené,“ dodal Krahulec, podľa ktorého v kultúrnom dome toľko starostov naraz ešte nemali. Pred kamerami priznal, že pri úvodnom príhovore mal dokonca pred svojimi kolegami aj trochu trému. Na plesoch sa však baví rád. „Nie som tanečný virtuóz ale zabávať sa zabávam rád,“ dodal.

„Starostovia sú ľudia, ktorí riadia túto spoločnosť a sme veľmi radi, že sme sa mohli zúčastniť tejto akcie,“ nechal sa počuť hovorca OZ Naša Sobota Marian Štúrik a dodal, že aj takéto podujatie svedčí o spájaní spoločnosti.

Zdroj: www.rimava.sk

2. február 2016 

R. JANOVCE: In memoriam Július Nôta

2. októbra 2017 

     Na pamiatku futbalového trénera a brankára zorganizovali v Rimavských Janovciach už šiesty ročník turnaja In memoriam Július Nôta. Hostia, športovci a prítomní si pred turnajom uctili jeho pamiatku zapálením sviečok pri pomníku na mieste tragédie a na jeho hrobe v cintoríne. Turnaja sa v polovici septembra zúčastnilo šesť mužstiev, jedno z nich prišlo až z Maďarska. Prvenstvo vybojovalo družstvo Matyas, za ním skončil tím Rimatex a Recsk z Maďarska. Najlepším strelcom turnaja bol Erik Ľupták, najlepším brankárom bol organizátormi vyhodnotený Ján Čilík.

     V regióne si po smrti Júliusa Nôtu začali pripomínať pri viacerých príležitostiach, halovom turnaji v obci Jesenské či na jazdeckých pretekoch na Sobôtke v Rimavskej Sobote.

     Turnaj organizovala obec Rimavské Janovce, ceny víťazom odovzdal starosta Stanislav Krahulec, poslanec obecného zastupiteľstva Roman Uhrin a Július Nôta, st. syn zosnulého. Ako pri otvorení pripomenul starosta obce Stanislav Krahulec, známy futbalista, brankár a tréner zahynul 20. februára 2009 rukou neznámeho páchateľa. Július Nôta pôsobil v prvoligových mužstvách v Rimavskej Sobote, v Maďarskom Diósgyőri a vo Vasasi Budapešť. Po ukončení aktívnej športovej činnosti pôsobil ako tréner brankárov v Rimavskej Sobote. Zároveň pôsobil aj v Rimavských Janovciach a v Jesenskom ako hrajúci tréner. „Jeho práca trénera bola ocenená aj tým že sa stal trénerom brankárov v rámci SFZ a tu svoje skúsenosti odovzdával pri mládežníckych reprezentáciách Slovenska. Bol kamarátom, na ktorého sa vždy spomína s radosťou,“ priblížil Krahulec. Za vraždu zatiaľ nebol nikto odsúdený.

     Pred šiestimi rokmi sa podľa starostu rozhodlo vedenie obce a futbalového klubu, že každý rok si uctia pamiatku Júliusa Nôtu, tým čo mal najviac rád, futbalom. Turnaja sa zúčastnili najbližší príbuzní Júliusa Nôtu, ako aj zástupcovia Oblastného futbalového zväzu Rimavská Sobota či okolitých samospráv.

Poradie : 


1. Matyas
2. Rimatex
3. Recsk /Maďarsko/
4. Rimavské Janovce
5. Keram Lučenec
6. Polícia Rimavská Sobota

Volejbalový turnaj

Volejbalový turnaj na Orávke už pozná svojho víťaza, stal sa ním nováčik

11. júla 2018 

     Volejbalový turnaj amatérskych nadšencov tohto športu, ktorý sa už niekoľko rokov koná v obci Orávka, pozná svojich víťazov aj tento rok. Najlepšie zabojoval tím Vontorčíkovci – Leškovci zo severu okresu, z Tisovca. Aj keď počasie v úvode sobotňajších zápasov neprialo, prišlo viac tímov ako minulý rok. „Nováčikmi boli Vontorčíkovci – Leškovci, ktorí napokon spomedzi deviatich tímov aj vyhrali. Novým družstvom boli aj volejbalisti z Rimavských Janoviec,“ povedal pre Rimava.sk starosta obce Ján Lichanec. Ako spomenul, hrať sa začalo aj napriek horšiemu počasiu. „Všetci chceli hrať. Mali jednoznačnú chuť pokračovať v turnaji a aj počasie sa napokon umúdrilo. Atmosféra bola veľmi dobrá, rozhodcovia Jozef Mitter a Ján Račko odviedli tradične kvalitnú robotu a diváci prispeli k dobrej atmosfére. Prišli fandiť svojim družstvám zo širokého okolia,“ zhodnotil starosta piaty ročník volejbalového turnaja.

Druhé miesto si vybojoval tím z neďalekej obce Bottovo a tretie miesto obhájil tím Polep.sk z Rimavskej Soboty. „Prišli sme si hlavne zahrať a vychutnať si atmosféru,“ povedal pre Rimava.sk šéf tímu Polep.sk Imro Kopec. Družstvu polície z Rimavskej Seči sa tento rok víťazstvo obhájiť nepodarilo a obsadili piate miesto. Po odovzdaní cien večer spríjemnila posedenie country skupina Sedem S z Banskej Bystrice a Rimavskej Soboty.

Po odohratí zápasov v dvoch skupinách sa hralo o celkové umiestnenie:

1. Vontorčíkovci- Leškovci Tisovec
2. Bottovo
3. Polep Rimavská Sobota
4. Okresný úrad Rimavská Sobota
5. Polícia Rimvská Seč
6. Orávka
7. Hanzlovičovci Orávka- Kacagó
8. Rimavská Janovce
9. Višna Košice

V niektorých dvoroch a v okolí obecného úradu bude počuť aj goralské slová, ktoré sa z bežného života Orávčanov už pomaly vytrácajú.

Okrem volejbalového turnaja obec Orávka tento rok ešte čaká súťaž vo varení špecialít, zašportujú si pri pingpongu. „V obci mávame veľké oslavy každých päť rokov, tento rok pôjde skôr o kultúrno-spoločenskú akciu, ktorá je však tiež obľúbená. Variť sa bude tradične zo zemiakov, čo je jednou z typických vecí, ktorú si presťahovaní obyvatelia priniesli z oblasti južného Poľska a Oravy,“ priblížil Lichanec. V niektorých dvoroch a v okolí obecného úradu bude počuť aj goralské slová, ktoré sa z bežného života Orávčanov už pomaly vytrácajú. Zaspomínať si tak na svoje korene budú mať hlavne možnosť najstarší ľudia z obce. Oživiť staré zvyky by mala aj tento rok prísť návšteva práve z Poľska, z Veľkej Lipnice. Do „spriatelenej“ obce majú prísť na budúci mesiac, v sobotu, 18. augusta.

Zdroj: www.rimava.sk

Výstavba cyklotrasy

R. JANOVCE: Na Močiari začali s výstavbou cyklotrasy, pri existujúcom chodníku na Kurinec robia osvetlenie

16. mája 2018 

     V časti Močiar v Rimavských Janovciach začali v týchto dňoch s výstavnou asfaltovej cyklotrasy, na ktorú obec získala vyše 220 tisíc eur z nenávratných finančných prostriedkov z fondov Európskej únie. Stavbu kofinancuje z vlastného rozpočtu piatimi percentami.Cyklotrasa určená pre jazdu na bicykli má spojiť miestnu časť, v ktorej sa rozrastá výstavba rodinných domov s obcou Rimavské Janovce s približne 1300 obyvateľmi. Práce realizuje firma Sayrus z Bohdanoviec nad Trnavou. „Buldozéry a valce začali robiť úpravu poľnej cesty a teraz navážajú materiál na podklad cesty,“ povedal pre Rimava.sk starosta obce Stanislav Krahulec. Ako ďalej uviedol, práce by mali byť hotové do polovice júna, do začiatku letnej sezóny. Šírka cyklotrasy je 2,5 metra a navyše pol metra má byť spevnená plocha na krajnici. Do budúcna tam podľa starostu plánujú urobiť aj splaškovú kanalizáciu a aj cestu pre autá.

     Cyklotrasa tento rok spojí aj malú železničnú stanicu v Rimavských Janovciach a prechádzať bude aj ponad rieku Rimava až sa napojí na asfaltovú cestu pri rodinných domoch na Močiari, neďaleko Rekreačnej oblasti Kurinec.

     Cestou na Kurinec je okrem nového asfaltu aj nové osvetlenie

      Približne tri roky sa z rekreačnej oblasti už dá cyklocestou dostať až do neďalekej Rimavskej Soboty. V súčasnosti tu Technické služby mesta inštalujú osvetlenie. „Bola to požiadavka od cyklistov a aj žien, ktoré chodia podvečer z Kurinca. Aby to bolo bezpečnejšie,“ povedal pre Rimava.sk prednosta mestského úradu Štefan Szántó. Osvetlená má byť celá trasa od Hypernovy až po Kurinec, v súčasnosti pracovníci TSM osádzajú stĺpy vedľa hlavnej cesty a na časti už LED osvetlenie aj funguje. Rozpočet na osvetlenie podľa prednostu počíta so sumou približne 30 tis. eur, celú sumu však podľa neho zrejme ani neminú. Osvetlenie podľa prednostu má byť v budúcnosti využívané v čase, ktorý bude nastavený podľa potreby.

Obecná zabíjačka 28.04.2018

R. JANOVCE: Zabíjačku okorenili moderným folklórom sestry Bacmaňákové z Kysúc

30. apríla 2018 

     Tohtoročné zabíjačkové hody koncom apríla okorenili v neďalekej obci Rimavské Janovce sestry Bacmaňákové z Kysúc, Evka a Lenka, s ľudovou hudbou. Ako sami povedali, ľuďom prišli zahrať a zaspievať trošku modernejší folklór, aby si na provizórnom parkete pred pódiom mohli zatancovať popri jedení toľkých špecialít. Tie pripravili domáci až v približne desiatich kotloch. Nechýbalo viacero druhov guľášov, diviny a tento rok aj držiek. O zabíjačkové špeciality sa domáci postarali ešte ráno. Podujatie spojené s kultúrnym programom obec zorganizovala po šiestykrát. „Začínali sme s jedným krmníkom a už dnes sme pri troch. Do budúcna plánujeme tento počet ešte zvýšiť, aby sme vedeli vyjsť v ústrety a občerstviť všetkých návštevníkov podujatia,“ povedal pre Rimava.sk starosta obce Stanislav Krahulec. Spomenul, že pred šiestimi rokmi prišli s týmto nápadom poslanci obecného zastupiteľstva, ktorí sami navrhli, že sú ochotní pomôcť pri organizovaní takejto akcie. Kulinárske dobroty podľa starostu pripravili aj spoločenské organizácie Matica Slovenská, Csemadok, poľovníci, roľníci či dobrovoľní hasiči.


     Súčasťou programu boli aj remeselné dielne, skákací hrad pre deti, výstava fotoaparátov zberateľa Jozefa Fodora či jazda na koni. O náladu sa staral aj heligonkár Jaro Petrinec. Na poludnie vystúpil Folklórny súbor Rakonca. Otvorený bol aj jeden z najstarších kostolov, ktorý bol časťou bývalého benediktínskeho kláštora. Kostol z 12. storočia patrí medzi najvýznamnejšie sakrálne stavby na Gemeri.

    Výzdoba v obci pripomínala už v sobotu, 28. apríla, blížiaci sa 1. máj. Oplotenie bolo vyzdobené brezami a stužkami. Zabíjačkové i guľášové špeciality podľa starostu majú súvis aj s blížiacim sa 1. májom. Ako poznamenal, v obci však došlo k zhode, že špeciality budú robiť ešte pred samotným medzinárodným sviatkom pracujúcich, a to víkend pred. „Ako aj príroda ožíva jarou, tak aj obec týmto naštartuje svoje práce a vyjdú aj ľudia do záhrad a myslím si, že tento deň tu oslávime spolu,“ dodal starosta, podľa ktorého je pre nich radosť, keď ich navštívia ľudia z mesta a aj zo širšieho okolia.